Barion Pixel

Megjelent a Zöldgazdaság 2023/24!

 

 

 

 

Örömmel közöljük a hírt a MaSzeSz tagjaival: megjelent a   Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége által gondozott Zöldgazdaság 2023/24, melyben az elnökünk, dr. Kovács Károly PhD is szerzőként van jelen. 

A  Zöldgazdaság áttekintést nyújt az ágazat jelenlegi tevékenységéről, hazai és nemzetközi aktivitásairól, eredményeiről, kihívásairól és konstruktív módon számba veszi az elkövetkező időszak újonnan megnyíló lehetőségeit, feladatait is. A fókusztémákat a vállalati tapasztalatokkal és az ágazatban dolgozók szakmai tudásával ötvözve mutatja be, a hangsúlyt a következő időszak kihívásaira és az azokra adandó, versenyelőnyt is jelentő, reziliens megoldásokra helyezve.

A tanulmánykötetet Kőrösi Csaba, az ENSZ-közgyűlés elnöke e szavakkal ajánlja az olvasók figyelmébe: “Ha fokozni akarjuk a fenntarthatóságért tett erőfeszítéseinket, meg kell tanulnunk számba venni tetteink – vagy éppen tétlenségünk – minden fontos külső hatását és egy zöld gazdaságban kell tevékenykednünk. Ez az elképzelés már régóta beszélgetések tárgya az Egyesült Nemzetek szervezetén belül, és lassan széleskörben követőkre talál. Különféle országok gondolkodnak egy olyan mérőszámban, amely meghaladja a GDP – vagyis a gazdasági termelés puszta méretének – fókuszát, és a jövő nemzedékeinek jólétére koncentrál. Ha meg tudjuk ezt határozni, meg fogja változtatni azt, hogyan gondolkodunk arról, amit értékelünk, és arról, hogyan is szeretnénk működni rávilágítva azokra a területekre, amelyeken még sürgetőbb nemcsak a megegyezés, de a cselekvés is. ”

A szerzők vallják, hogy a környezet védelme – a természet megóvása mellett – nem más, mint az emberek védelme.

Szakmai munkával, fenntarthatósági törekvésekkel, innovációkkal meg kell teremteni az egészséges, tiszta környezetet, amely biztosítja számukra azt az energiát, amely lehetőséget teremt a gyarapodásra anyagi és szellemi értelemben is.

A KSZGYSZ elnöke, dr. Ágoston Csaba elmondta, a korábbi kiadvány sikere igazolta a meggyőződést, mely szerint a természettudományos és műszaki szemléletnek helye van a gazdasági folyamatok megszervezésében is. Hangsúlyozta, csak azok a rendszerek lehetnek sikeresek, melyek összhangban vannak az őket befogadó nagyobb rendszerek, esetünkben az élő és élettelen természeti környezet saját szabályszerűségeivel és gyakorlati megoldásaikban igazodnak hozzájuk. Gyorsan változó világunkban pedig minden eddiginél nagyobb mértékben felértékelődik az alkalmazkodás és a a reziliencia képessége.

A MaSzeSz elnöke, Kovács Károly a „ki nem számlázott pénz” kérdése címmel írt a kötetbe. A települési vízgazdálkodásban a „ki nem számlázott pénz” a fenntarthatóság mindhárom alappillérét érinti: a vizet, mint természeti erőforrást, a víziközmű infrastruktúrát, mint az épített környezetet, valamint a felhalmozott tudást, mint az emberi erőforrás megtartását, fejlesztését is. De mit is jelent ez a gyakorlatban? Erről olvashatják el Károly írását a Zöldgazdaság tanulmánykötetben.

Attachments

AKTUÁLISLAPSZÁMUNK

Hírcsatorna 2023. 4. lapszám