Elkészült az ITVT tervezési segédlete
A vízgazdálkodás a természet vízháztartásának a társadalom szükségleteivel való optimális összehangolására irányuló műszaki, gazdasági és igazgatási tevékenység. A fenti tevékenységek során a természet és a környezet megóvását állandóan szem előtt kell tartani, figyelemmel az ide vonatkozó hazai és nemzetközi előírásokra.
„Az integrált vízgazdálkodás lényegét tekintve koordináció, ami arra irányul, hogy minden olyan tervet, tevékenységet térben és időben összehangoljanak, amelyek …. kapcsolatba kerülnek …. a természet vízháztartásával.”
(Orlóczy 2007)
A hazai vízgazdálkodás egyik legkomolyabb feladata, és egyben kihívása a települési vízgazdálkodás hatékonyságának fejlesztése annak érdekében, hogy a települések felkészülhessenek a környezeti és a társadalmi változásokra. A települési vízgazdálkodás egy olyan komplex több tényezős rendszer, amely szoros kapcsolatban van a település fejlődésével, fejlesztési lehetőségeivel és sikeressége a településhez kapcsolódó, társadalmi konszenzuson alapul és megfelelő szakmai háttéren múlik.
Fontos továbbá, hogy a település vízgazdálkodása egységes szemléletű, koherens tevékenységcsoportként, a műszaki, intézményi, szabályozási és finanszírozási, valamint a környezeti és a fenntarthatósági szempontok együttesen figyelembevételével legyenek kezelve.
A település fejlődése, fejlesztése elsődlegesen a településrendezési eszközökön keresztül formálódik, amin keresztül hatással van a település vízgazdálkodására (pl.: az elvezetendő csapadékvíz mennyiségére), viszont fontos megjegyezni, hogy a település vízgazdálkodása hatással van a településre annak fejleszthetőségére, fejlődésére.
Ezen kölcsönhatás, ami szükségessé teszi egy település számára, hogy foglalkozzon a települését érintő vízgazdálkodási kérdésekkel. Ezen kölcsönhatás megkívánja az integrált szemléletet, az alap szakmai ismereteket, és az érdekeltek (lakosság, gazdálkodók, intézmények) aktív bevonását a döntéshozatalba.
Ezen alapelvek teszik szükségessé egy olyan vízgazdálkodási alapdokumentum, vagyis az Integrált Települési Vízgazdálkodási Terv (továbbiakban ITVT) elkészítését, meglétét a települések számára, amely összhangban a településrendezési eszközökkel és fejlesztési tervekkel összhangban tárgyalja és értékeli a település különböző vízgazdálkodási elemeit és rámutat a településfejlesztési elképzelésekkel való kapcsolódási pontokra és ezzel kapcsolatos teendőkre.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a Magyar Mérnöki Kamara közös együttműködésével szakértők közreműködésével elkészült az Integrált Települési Vízgazdálkodási Terv tervezési segédlete, szakmai követelmény rendszere. A tervezési segédlet ajánlás mind a települések, mint a készítők számára annak érdelében, hogy ezen segédlet alapján az elkészült dokumentációk megfeleljenek azon szakmai elvárásoknak, amik megalapozzák az ITVT szükségességét és hasznosságát a települések számára.
A tervezési segédlet az alábbi link alatt érhető el.
http://ovf.hu/hu/hirek-ovf/9861e99f-2b09-4c94-861c-8e59f0425649