Közgyűlési beszámoló 2023.05.30
Közgyűlési beszámoló
A Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség 2023.05.30-án tartotta rendes évi közgyűlését Budapesten, a Lurdy házban. A “Rothasztók körképe Magyarországon” szakmai nap és a MaSzeSz Mentor egyesület alakuló közgyűlése, után, az intenzív program délutáni részében került sor a MaSzeSz közgyűlés megtartására.
2022 évi tevékenység – Kovács Károly
A Szövetség 2022 évi tevékenységéről Kovács Károly számolt be, előadásában kiemelve a Szövetség taglétszámának tavalyi gyarapodását, számos és nagy-súlyú szervezetekkel, köztük többek között a DMRV-vel, Pannon Víz-zel, Kristály Kft-vel, Puraset Kft-vel. Szót ejtett a gördülékenyen lezajlott szervezetet érintő változásokról: az új titkárságról (Tompos Ágnes -titkár, Rózsa Bálint – főtitkár), a gazdagréti Rétköz utcába költözésről, Kassai Zsófia új felügyelőbizottsági tagról és a lezajlott Állami Számvevőszéki ellenőrzésről, mely nem talált semmi kifogásolnivalót a Szövetség dokumentációjában. Köszönet illeti ezért elsősorban könyvelőnket Horvátné Ancsin Editet.
A Szövetség 2022 évi programjából az elnök kiemelte a Közszolgálati Egyetemen megtartott két országos konferenciát (a 2021 évi elmaradt konferencia pótlása miatt), a Junior Szimpóziumot, ami két év után újra személyesen került megrendezésre, az ingyenes webinárium sorozatot, a forum színházi eszközökkel megtartottjunior workshopot és a digitalis vízgazdálkodási különszámmal kiegészült négy Hírcsatorna megjelenést.
Többek közreműködése mellett elsősorban Major Veronika és Melicz Zoltán munkájának köszönhető a “Digitális Vízgazdálkodás Modellje” felmérés és tanulmány elkészítése, melynek elkészítéséért a Szövetség jelentős pályázati támogatásra is szert tett.
Kovács Károly egy kis kitekintést is tett a közgyűlést megelőzően, de már 2023-ban történt eseményekre. Itt a UNWATER2023 vízkonferencián való MaSzeSz részvételt emelte ki. A Szövetség másodmagával szerzett akkreditációt az Ensz konferenciára, majd az általa javasolt virtuális kísérőrendezvény: “Víz- és Szennyvízinfrastruktúra beruházási szükségletei az SDG 6 (Víz – fenntarthatósági cél) teljesítéséhez” kiválasztásra – így megtartásra – került a konferenciaszervezők részéről. Továbbá társszervezőként vettünk részt éves támogatónk és társszervezetünk a Hungarianwaterpartnership szervezésében megvalósult élő kísérőrendezvényen, ami Áder János felvezető gondolataival és részvételével kezdődött, a HWP és a MaSzeSz elnöke, Kovács Károly beszélgetésindító beszéde mellett folytatódott és a Szövetség főtitkára, Rózsa Bálint moderálása mellett zajlott le.
Kovács Károly a Szövetség két díjazottjáról is szót ejtett. Először Major Veronikának gratulált a Víz Világnapja alkalmából átvett Kvassay Jenő emlékplaketthez, majd saját EWA tiszteletbeli tag kitüntetését említette.
2022 évi Elszámolás – Papp Mária
A 2022 évi tevékenységet követően Papp Mária a Felügyelőbizottság elnöke számolt be a tavalyi év gazdálkodásáról. A Felügyelőbizottság elnöke, az emelkedő tagdíjbevétel és a Digitális modell pályázat bevételei mellett az infláció és a tövényi keretek szorításában élő vízügyi szektor nehéz helyzetét említette és fegyelmezett költséghatékony gazdálkodás mellett 1.264e Ft 2022 évi veszteségről számolt be. Kiemelte, hogy a nehéz helyzetben lévő szektor támogatása jegyében, a tudásátadás programot a Szövetség a 2022 évben ingyenesen tette elérhetővé a résztvevőknek.
Papp Mária előadása végén megköszönte a szakma sok éven át töretlen támogatását és a küszöbön álló alapszabály változtatás miatt, mely a közhasznúság törvényi feltételeinek teljesítése miatt szigorúbb összeférhetetlenségi szabályokat ír elő, lemondott Felügyelőbizottsági tagságáról, hogy a továbbiakban a Hírcsatornai főszerkesztői munkájával tudja támogatni a Szövetséget.
A közgyűlés elfogadta a beszámolót, Kovács Károly elnök pedig megköszönte Papp Mária sokéves munkáját és megerősítette, hogy tudására, tapasztalatára, energiáira főszerkesztőként számítunk.
Alapszabály módosítás – Rózsa Bálint
A közgyűlés következő részében Rózsa Bálint főtitkár mutatta be az előkészített és előzetesen kiküldött Alapszabály módosítást. Elmondta, hogy a mostani, átfogó módosítást három ok teszi szükségessé. Egyrészt a közhasznúság elérése több szempontból is fontos: adókedvezményeket, kedvezőbb szolgáltatási díjakat, többletbevételeket, potenciális konzorciumi tagként és pályázóként kedvezőbb pozíciót biztosít a Szövetségnek. A közhasznúság miatt számos ponton kerül módosításra az alapszabály: közhasznú tevékenységek nevesítése, összeférhetetlenségi szabályok, nyilvánosság.
Ezen kívül törvényváltozások is indokolják, hogy korszerüsítsük és az aktuális törvényekhez igazítsuk az Alapszabályt. Ezek közül a legfontosabb és a Szövetséget leginkább érintő elem, hogy a jelenleg hatályos törvények arra kényszerítik a Szövetséget, hogy megszűntesse a természetes személyek tagságát. Ugyanakkor, mivel a természetes személyek a Szövetség teljes működése során kiemelten fontos erőforrást és értéket képviseltek a hátrányból erényt kovácsolva, a MaSzeSz közgyűlést megelőzően létrehoztuk a MaSzeSz Mentor Egyesületet, amibe ingyenes tagság mellett várjuk a magánszemélyeket és az Egyesület MaSzeSz tagságán keresztül biztosítjuk a magánszemélyeknek a továbbiakban is a szövetségi kapcsolatot, juttatásokat, kedvezményeket. Az egyesület létrehozásától pedig új lendületet remélünk a magánszemélyek szakmai aktivitásának vonatkozásában, a szakmaszeretet és a szakma ismertségének előmozdításában, az utánpótlás elősegítésében.
Harmadszor pedig két apróbb módosítást is belefoglaltunk a módosítási javaslatba. A főtitkári munkakörrel kapcsolatos munkáltatói jogokat illetően és az elnökségi ülések összehívását illetően kerültek be javaslatok.
A közgyűlés elfogadta az Alapszabály módosítást, így annak életbelépésével a magánszemélyek tagsága megszűnt, ugyanakkor a Szövetség felhívja és a továbbiakban direct kapcsolatfelvétellel is ösztönzi a korábban tag természetes személyeket, hogy lépjenek be a MaSzeSz Mentor Egyesületbe és maradjanak változatlanul kapcsolatban a MaSzeSz-szel.
2023 évi tevékenységek – Rózsa Bálint
Az idei tevékenységeket részben már Kovács Károly bemutatta, Rózsa Bálint azonban megemlítette még a Dulovics Junior Szimpóziumot is és a már megtartott 2 webináriumot (Vízgépészet, Szennyvíz direktíva változás) és a délelőtt nagy sikerrel zajlott Szakmai Napot (Rothasztók), lletve a Hírcsatorna idei első számát.
Az év hátralevő részében, a tudásátadás program keretében 2 témát kívánunk kifejteni: az Energiahatékonyság témakörében készülünk egy sorozattal ősszel és az Önkormányzatokat szeretnénk fókuszba helyezni egy másik sorozattal év végén.
Meg kell újítsuk honlapunkat, mert lejár a háttérrendszer támogatása.
Át kell tekintsük és megújítanunk együttműködési megállapodásainkat a partnerszervezetekkel.
El kell indítsuk az Egyesületben zajló munkát.
És Papp Mária sajnálatos lemondása miatt új Felügyelőbizottsági tagot/elnököt kell választanunk.
Az Országos konferencia előkészítése tárgyalásokkal már elkezdődött.
2023 évi költségvetés – Rózsa Bálint
A 2023-as költségvetés az infláció szorításában született. A titkárság kénytelen tagdíjemelést is javasolni, amit a lehető legkisebb emelésekkel és több lépcső bevezetése mellett készített elő és terjeszt be. A főtitkár külön kérte, hogy az emelést a teljes idei évre (visszamenőleg) fogadja el a közgyűlés. Az emelések csak egyes lépcsőknél érik el az inflációt, többnyire jelentősen az alatt maradnak és több ponton nem történik emelést (pl intézményi tagdíjaknál, legkisebb tagok esetében). A növekvő költségeket nagyobbrésztt inkább aktívabb tevékenységgel próbálja meg a Szövetség ellensúlyozni.
A közgyűlés ellenszavazat és tartózkodás nélkül fogadta el a 2023 évi tevékenységi és költségvetési tervet.
A jó hangulatú alkalom végén elhangzott javaslat arra, hogy több személyes alkalom, akár kétnapos kapcsolatépítő szakmai esemény is legyen újra része a Szövetség programjának.
Egy őszi közgyűlés ígéretével az éves rendes közgyűlést Kovács Károly elnök berekesztette.
2022 Tevekenysegek
2023 Tevekenysegek
2022 Elszamolas
Alapszabaly kiemelesek
Tagdijemeles